2013. december 4., szerda

Az alvásterápia gyógyíthatja a depressziót?


Kép: George Grie - Insomnia
...ígéretes kutatási eredmények a depresszió gyógyszermentes kezeléséről a HVG hasábjain...

    "Alvásterápiával talán megduplázhatók a depressziósok gyógyulási esélyei egy kanadai kutatás szerint, amely a kóros álmatlanság terápiájából indult ki. Szakértők szerint az eredmények hihetőek, és ha más tanulmányok megerősítik azokat, ez lesz a legnagyobb előrelépés a depresszió gyógyításában a Prozac megjelenése óta – tudósított a The New York Times online kiadása.

    A friss kutatás az első abból a négy tanulmányból, amelyek az alvászavar és a depresszió gyógyításának összekapcsolásán dolgoznak, és amelyek a viszonylag olcsó, rövid és általában hatékony beszélgetésterápia egyik fajtáját vizsgálják. Ez a terápia egyelőre nem része a depressziógyógyítás protokolljának.

    A torontói Ryerson Egyetem kutatócsoportja arra az eredményre jutott, hogy azoknak a betegeknek, akiknek az alvászavarát beszélgetésterápiával meggyógyították, a depressziós tünetei is eltűntek nyolc hét kezelés után.

    A rossz alvást az orvosok sokáig a depresszió egyik tünetének tekintették, melyet majd a depresszió kezelése elmulaszt, ám ma már tudják, a két probléma viszonya kétirányú: az álmatlanság is okozhatja a depressziót...

    A gyógymód, amelyet a négy vizsgálat alkalmaz, az alvászavar kognitív viselkedési terápiája nevet kapta. A terapeuta megtanítja a páciensnek, hogy rendszeresen ugyanakkor ébredjen, és ha ébren van, ne maradjon az ágyban, ne egyen, ne olvasson, ne tévézzen ott, és szüntesse meg a napközbeni alvást. Ez a terápia más, mint az alvás higiéniája, mely a rendszeres, de nem közvetlenül lefekvés előtti testmozgást, az esti kávé- és alkoholfogyasztás mellőzését jelenti, ugyanis ezek az egészséges szokások nem gyógyítják meg az inszomniát."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése