Kép forrása: Moly |
...Carl Gustav Jung: Emlékek, álmok, gondolatok című önéletrajzi művében mesél arról, hogyan segítették pszichoterápiás munkáját a pácienseiről szóló álmai...
"A terapeuta kénytelen szakadatlanul számot adni magának arról, hogyan reagál ő maga a páciensével való szembenállásra. Hiszen az ember nemcsak a tudatával reagál, hanem minduntalan föl kell tennie magának a kérdést: miként éli meg a tudattalanom a szituációt? Igyekeznie kell tehát az álmait is megérteni valamiképp, és önmagát éppoly éberen megfigyelni, mint a páciensét, különben esetleg félresikerülhet az egész kezelés. Egy példával szeretném ezt illusztrálni.
Volt egyszer egy nőbetegem, nagyon intelligens asszony, akivel kapcsolatban azonban különböző okokból kételyeim támadtak. Eleinte jól ment az analízis, de egy idő múltán az volt a benyomásom, hogy az álomfejtésben nem járok a helyes úton, és a beszélgetésben is mintha bizonyos ellaposodást észleltem volna. Elhatároztam tehát, hogy beszélek erről a beteggel, mert természetesen az ő figyelmét sem kerülte el, hogy valami nincs rendben. A legközelebbi látogatását megelőző éjszakán a következőt álmodtam:
Országúton gyalogoltam egy völgyön át, naplementekor. Jobbra meredek domb emelkedett. A tetején várkastély állt, és legmagasabb tornyán egy nő ült afféle mellvéden. Hogy jobban láthassam, alaposan hátra kellett hajtanom a fejemet. Ébredéskor görcsös fájdalmat éreztem a tarkómban. Még álmomban felismertem a nőben páciensemet.
A magyarázatot azonnal világosan megértettem: ha álmomban ennyire föl kellett néznem páciensemre, akkor a valóságban bizonyosan lenéztem. Hiszen az álmok a tudatos beállítottság kompenzálásai. Elmondtam neki az álmomat és a megfejtését is. Ennek hatására nyomban megváltozott a helyzet, és a kezelés megint rendben folyt tovább."
...a példa érzékelteti, hogyan segíthet az álom az analitikusnak - a terápia elakadása miatt tartott - önvizsgálatban, a tudattalan belső ellenállás, valamint a viszontáttétel tisztázásában, majd az őszinte megnyílásban a kliens felé - az álom elmesélése a kapcsolat fontosságát éreztetheti a klienssel; a terapeuta esendő emberi természetének felvállalásával közelítheti az eltávolodott feleket, mélyítheti a bizalmat; a tudattalan tartalmak feldolgozásával pedig jelentős önismereti előrelépést hozhat
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése