Kép: Gustav Klimt - A terhes nő /Remény II./ |
"A foganást követő hetekben a nők figyelme el-elkalandozik napközben, ahogyan a félig tudattalan fantáziák vagy a szorongásos gondolatok a tudatba törnek... a terhesség érzékenyebbé tesz a testi érzésekkel szemben, ugyanakkor primitív szorongásokat és régen nyugvó érzelmeket éleszt újjá."
"A várandós nőkre mentális és lelki nyomás nehezedik, hogy felülvizsgálják saját identitásukat, és emiatt érzékenyebbé válnak sok olyan érzéklet és tudatküszöb alatti visszhang iránt,
amit normális körülmények között kizárnának a tudatukból. Ez a tudat különböző szintjei közötti akaratlan átjárhatóság azt jelenti, hogy időnként olyan fantáziák és gondolatok öntik el a nőt, amelyek addig tudattalanok voltak. Szokatlanul sírósnak, rá nem jellemző módon érzelmesnek érezheti magát, vagy gyakori hangulatingadozásokat tapasztal."
...hogyan hat mindez az álmodásra?
"A terhesség során az álmok megsokasodnak, élénkek és néha ijesztően valóságosak lesznek. Gyakran ébredés után is hatnak, és az álmodó úgy érezheti, hogy belső valósága átvette az
uralmat a külső felett. Az álmokban tükröződnek a terhesség ősi világának titkai és a várandós nő régóta meglévő személyes fantáziái és szorongásai saját belső és külső erőforrásainak
elégséges voltát illetően."
"...sok várandós nőt foglalkoztatnak egzisztenciális aggodalmak egyéni szabadságuk korlátozásával és az anya-gyermek páros szülés utáni szükségleteinek kiegyensúlyozatlanságával kapcsolatban. Megjelenik a felkészületlenség érzése az anya és a gyermek különválását illetően, ahogyan a terhes test, ami addig biztosan hordozta, és automatikusan gondozta a babát, megszűnik hordozóeszköz lenni."
...melyek azok a témák, amelyek a szerző kutatásai alapján a kulturális különbségek ellenére mindenhol felbukkannak a terhes nők álmaiban?
1. Teremtő erő és alapvető ellentétek
"A várandós anya olyan folyamatban vesz részt, amely ősi, mint maga az emberiség... Ő, akit valaha tartalmaztak, most maga tartalmaz, az egykori kicsi most nagy, és maga teremt egy kicsit. Egységét most kettősség váltotta fel..."
"Mindezek a témák különböző történetekben és szimbólumokkal jelennek meg: törpék és óriások; alig leplezett fallikus szimbólumok és anyaméhek, vaginák; primitív tájak és buja őserdők; életre burjánozó kreatív kezdetek és hervadó, szomorú be-
fejezések."
2. Női misztérium és szülés
"A terhesség alatt a nők elmerülnek a megtermékenyülés, kihordás, szülés és gondozás misztikus női folyamataiban... A várandós nőket kétségek gyötrik, hogy képesek lesznek-e tartalmazni, gyarapítani, megtartani a bennük fejlődő életet, a magzatot, amelyet valami misztikus módon gyermekké kell formálniuk, és dühösek, mert tökéletesen egyedül érzik magukat ebben a folyamatban."
"A terhesek álmaikban megpróbálják megosztani a feladatot, és azt álmodják, hogy anyjuk vagy partnerük terhes helyettük, vagy kifejezhetik szorongásaikat terhességük sérülékenységével kapcsolatban, amikor azt álmodják, hogy hasuk lelapul, belső vérzésük van, vagy menstruálnak."
3. Az identitás újraszervezése
"Az identitás változása központi és zavaró téma, gyakran 'Alice csodaországban' típusú álmokban jelenik meg, amelyek változó, hullámzó formákról, érzésekről és észlelésekről szólnak."
4. Az örök háromszögek
"Párok és hármasok, magában foglalás és kizárás, versengés, irigység, féltékenység, szeretet és gyűlölet drámái játszódnak egyszerű vagy mívesen leplezett forgatókönyvek szerint, ahogy szülők, testvérek és múltbéli alakok vetülnek a jelen és jövő eseményeire, érzelmi bonyodalmakat megjelenítve."
5. A képzeletbeli gyermek
"Mivel magzatáról nagyon kevés ismerete van, a várandós anya fantáziákat sző a benne növekvő gyermekről, aki emberi vagy állati alakban is megjelenhet. A szülési folyamat primitív, nem akaratlagos természete gyakran nagyon is nyilvánvalóan megjelenik, és ellentmondásos módon nem a valódi csecsemő megszületését
szimbolizálja, hanem egy képzeletbeli gyermekét, esetleg az álmodó egy saját létfontosságú aspektusának ad életet."
Forrás: Joan Raphael-Leff: Másállapot - A várandósság pszichológiája
...a könyvről Bimbó Melinda ismertetőjét is érdemes elolvasni a pszichológus honlapján
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése