2013. november 26., kedd

Gyermekálom a szülők közötti konfliktusról...


Kép forrása: Flickr
...találtam egy újabb álomfejtést a pszichoanalízis fénykorából, ezúttal Wilhelm Stekel tollából, aki Freud követőjeként indult, majd az ún. aktív analízis módszerének 'atyjává' vált
...a történet megkapóan mutatja be, hogy a gyerekek lelki világában szimbolikusan leképeződnek az otthoni viszonyok és bizonyítja, hogy mindebből a kicsik bizonyos dolgokat pontosan meg is értenek (többet, mint azt a szülők általában remélik)
...az álmot és az értelmezést Herbert Silberer idézi az Okkult és alkímiai szimbólumok című könyvében, amelyben az alkímia szimbólumrendszerének az álomfejtés módszerével való megközelítéséről olvashatunk

    "Egy nem egészen hat éves kislány a következő álomról számolt be édesanyjának: 'Együtt sétáltunk és megláttunk egy tevét egy szikla tetején és te felmásztál a sziklára. A teve állandóan össze akart téged nyálazni, de te nem hagytad és azt mondtad: Meg akarom tenni, de ha így viselkedsz, akkor nem fogom.'

    Ezután az anya megkérdezte a lánytól, hogy szerinte mit jelent az álombeli teve, mire az azonnal így válaszolt: 'A papát, mert neki is vonszolnia kell magát és nehéz az élete, mint egy tevének. Tudod mama, amikor össze akar nyálazni, az a tevék nyelvén azt jelenti, hogy 'Kérlek játssz velem! Elveszlek feleségül és nem hagyom, hogy elmenj.' A szikla, amin voltatok, nagyon meredek volt. A felvezető út elég széles, de a korlát nagyon koszos volt és nagyon mély volt alatta a szakadék és egy férfi átesett a korláton, bele a szakadékba. Nem tudom, hogy a papa vagy a nagybácsikám volt-e az a férfi.'

    Stekel a következőket fűzi mindehhez: 'Az idegileg érzékeny gyerek megérti a szülők közötti konfliktust. Az anya visszautasítja az apa közeledését, vagyis nem hajlandó 'játszani' a tevével. A teve 'el akarja venni'. Furcsa, hogy a gyerek tudja, hogy a mama régóta fontolgatja válási szándékát... A gyerekek nyilvánvalóan sokkal tisztábban és élesebben látják a világot, mint azt sejtettük. Az álom eléggé nyilvánvaló szimbóluma a közösülésnek. De az álomképek ennél még mélyebbre vezetnek. Egy férfi a szakadékba zuhan. Az apa néha a hegyekbe jár kirándulni. A gyerek azt kívánná, hogy az apa lezuhanjon? Az apja durván bánik a gyerekkel és néha ok nélkül meg is üti. Érdemes megjegyezni, hogy a kis huncut egyszer a következő kérdéssel fordult édesanyjához: 'Mama, igaz, hogy ha apa meghal, akkor hozzámész Stekel doktorhoz?' Egy másik alkalommal pedig így fecsegett: 'Tudod mama, N. doktor sokkal aranyosabb, mint a papa, jobban összeillenétek.' Ezentúl megjelenik még a tiszta és a koszos ellentéte, amely olyan fontos szerepet játszik a neurotikusok pszichikumában."

/Herbert Silberer: Okkult és alkímiai szimbólumok/

Kārlis Padegs: The Painter of Dreams (1939)

Kép forrása: itt

Vers: Fecske Csaba - Hold és álom


Kép forrása: itt
Fecske Csaba: Hold és álom

Fuss el minden ablakig,
ablakig,
éjjel a hold ott lakik,
ott lakik,
minden ablak hűvösében,
aranyvörös ködmönében
hajnalig,
hajnalig.

Hát az álom hol lakik,
hol lakik
alkonyattól hajnalig,
hajnalig?
Minden kisgyerek szemében:
feketében, zöldben, kékben,
ott lakik,
ott lakik.


2013. november 24., vasárnap

Híres álmok: Sergei Pankejeff - A Farkasember


Kép: Sergei Pankejeff - My Dream (1964)
...Sergei Pankejeff, orosz arisztokrata, Sigmund Freud depresszióval kezelt pácienseként lett híres
...a Farkasember álnevet egy álmáról kapta azért, hogy a róla készült esettanulmányban és előadásokon titokban maradhasson valódi kiléte (annak ellenére, hogy végül nem így lett)
...Pankejeff analízise nagyrészt 1910 és 1914 között zajlott (majd néhány eseti találkozás alkalmával, illetve egy rövidebb 1919-es analízis során, a későbbiekben is folytatódott a kezelés)

...az álmot, amelyet Pankejeff nagyjából négy és fél évesen, karácsony előtt nem sokkal látott, Freud a következőképpen ismerteti:

    "Azt álmodtam, hogy éjjel van, és az ágyamban fekszem. (Az ágyam láb felőli vége az ablaknál állt, az ablak előtt egy öreg diófa volt. Tudom, hogy amikor álmodtam, tél volt és éjszaka.) Hirtelen magától kinyílik az ablak, s rémülten látom, hogy a nagy diófán az ablak előtt néhány fehér farkas ül. Hatan vagy heten voltak. Egészen fehérek voltak, inkább rókákra vagy vérebekre emlékeztettek, mert hosszú farkuk volt, mint a rókáknak, a fülük pedig felállt, mint a kutyáknak, amikor egymásra figyelnek. Nagy félelmemben, nyilvánvalóan attól, hogy megesznek a farkasok, felkiáltottam és felébredtem. Dadám sietett az ágyamhoz, hogy megnézze, mi történt velem. Jó ideig eltartott, amíg meggyőződtem róla, hogy az egész csak álom volt, annyira természetesen és világosan jelent meg előttem a kép, amint nyílik az ablak, és a farkasok ott ülnek a fán. Végül megnyugodtam, úgy éreztem magam, mint aki nagy veszélytől szabadult meg, és újból elaludtam."

...az álmodó kommentárja:

    "Az egyetlen álombeli cselekedet az ablak kinyílása volt, mert a farkasok teljesen nyugodtan, mozdulatlanul ültek a faágakon, a törzstől jobbra és balra, mintha csak teljes figyelmüket rám irányították volna. Azt hiszem, ez volt az első szorongásos álmom. Három-négy, legfeljebb ötéves voltam akkor. Attól kezdve tizenegy vagy tizenkét éves koromig mindig attól féltem, hogy valami borzalmasat fogok látni álmomban."

...az esettanulmány részletekbe menően feltárja a páciens gyermekkori élményeit, amelyek megelőzték az álmot és Freud arra jut, hogy az álom hátterében az ún. ősjelenet-élmény áll: Pankejeff másfél éves korában megláthatta szüleit szeretkezés közben és bár a jelenetet elfeledte, ugyanakkor a tudattalanjában mindez szorongásos érzésektől kísérve megőrződött

...az ősjelenetet a következőképpen rekonstruálja az analízis:

    "[A páciens] akkortájt váltólázban szenvedett, és a roham mindennap ugyanabban az órában tört rá. [...] Valószínűleg éppen betegsége miatt a szülők szobájában [...] aludt a kiságyában, s talán felmenő láza miatt délután. Meleg nyári napot feltételezünk, amikor a szülők félig levetkőzve [fehérneműben] délutáni szunyókálásra vonultak vissza. Amikor felébredt, háromszor megismételt coitus a tergo [behatolás hátulról] tanújává vált, az anya nemi szervét éppúgy látta, mint az apa péniszét, a műveletet éppúgy megértette, mint annak jelentését [Freud kiegészítése, hogy ezt csak négy és fél évesen, az álom idején értette meg]. Végül megzavarta a szülők nemi érintkezését [mint a későbbiekben kiderül, beszékeléssel]..."

...az álom kontextusához a Pankejeff felidéz egy mesét is, amelyet nagyapjától hallott gyerekkorában (Freud szerint valószínűsíthetően még az álom előtt) és amely egy másik, A farkas és a hét kecskegida című mesével együtt önmagában is szorongást váltott ki a kisfiúból:

    "A történet: egy szabó ül és dolgozik a szobájában, majd kinyílik az ablak, és beugrik egy farkas. A szabó rácsap a rőffel - nem, javítja ki magát [a páciens], a farkánál fogva megfogja, kitépi a farkát, mire a farkas rémülten elszalad. Kis idő múlva a szabó az erdőbe megy, hirtelen farkasfalkát vesz észre, amely elől egy fára menekül. A farkasok először tanácstalanok, ám a megcsonkított állat, amely szintén köztük van, és bosszút akar állni a szabón, azt javasolja, hogy álljanak fel egymásra, s így a legutolsó eléri majd a szabót. Ő maga, mint idős és erős farkas lesz alul a piramisban. A farkasok így tesznek, a szabó azonban felismeri megfenyített látogatóját, s hirtelen felkiált: 'Fogd meg a farkánál a szürkét!' A farkatlan farkas megrémül az emléktől, elfut, a többiek pedig lezuhannak."

...Freud szerteágazó álomfejtéséből egy olyan részt emelnék ki, ahol a látott (manifeszt) álomtartalom - farkasok a fán - viszonyát mutatja be a mögötte vélhetően meghúzódó (látens) tudattalan tartalmakhoz [ősjelenet, mesék, szülőkhöz fűződő érzések]:

    ">>Éjszaka van, az ágyamban fekszem.<< Az utóbbival kezdődik az ősjelenet felidézése [is]. Az 'éjszaka van' az 'aludtam' [a kiságyban] gondolat torz változata. A 'tudom, tél volt, amikor álmodtam, és éjszaka' megjegyzés az álomra való emlékezéshez, s nem az álom tartalmához tartozik. Az emlék helyes, a születésnap, illetve karácsony előtti egyik éjszaka volt.
    >>Hirtelen magától kinyílik az ablak.<< Fordítása: hirtelen magamtól felébredek, visszaemlékezés az ősjelenetre. A farkas-történet hatása, amelyben a farkas beugrik az ablakon, módosított formában érvényesül, a közvetlen kifejezést képszerűvé alakítja át. Az ablak bevezetése egyszersmind arra szolgál, hogy a rákövetkező álomtartalmat elhelyezze a jelenben. Karácsony este hirtelen kinyílik az ajtó, s meglátjuk a fát az ajándékokkal. Itt tehát a tényleges ünnepi várakozás befolyása érvényesül, magába foglalva a szexuális kielégülését is.
    >>A nagy diófán.<< A karácsonyfa képviselője, tehát aktuális; ezen kívül a farkas-történetben szereplő fa, amelyre az üldözött szabó menekül, s amely alatt a farkasok vonítanak. A magas fa egyben, mint erről gyakran meggyőződhettem, a megfigyelés, a voyeurség jelképe. Amikor fent ülünk a fán, mindent láthatunk, ami alant történik, bennünket viszont nem láthatnak. [...]
    >>Néhány fehér farkas... hatan vagy heten voltak.<< A farkas-történetben csordáról van szó, létszám nélkül. A meghatározott szám a hét kecskegida meséjének hatását mutatja. Az ősjelenetben szereplő kettes szám többel helyettesítése, ami amott abszurd lenne, az ellenállásnak torzító eszközként kapóra jön. Az álomhoz készített rajzon az álmodó az ötös számot fejezi ki, ami valószínűleg az 'éjszaka volt' közlést korrigálja.
    >>A fán ülnek.<< Először is a fán lógó ajándékokat helyettesítik. Egyszersmind a fán is vannak, ami azt jelentheti, hogy néznek. A nagyapa történetében a fa alatt feküdtek. Az álomban tehát megfordult a fához való viszonyuk, amiből arra lehet következtetni, hogy az álomtartalomban a látens tartalom más elemei is megfordulnak.
    >>Feszült figyelemmel nézik őt:<< ez a vonás teljesen az ősjelenetből ered, az álomban csak megfordul [az ősjelenetet az álmodó nézte feszült figyelemmel].
    >>Teljesen fehérek.<< Ez az önmagában jelentéktelen, ám az álmodó elbeszélésében erősen hangsúlyozott vonás erősségét abból nyeri, hogy az anyag minden rétegéből származó elemek olvadnak össze benne, s a többi álomforrás mellékes részleteit az ősjelenet egyik fontosabb részletével egyesíti: a szülők ágy- és fehérneműjének fehérsége. Ehhez járul a birkák fehér színe, a fehér szín jelentősége a hét kecskegidáról szóló mesében. [...]
    >>Mozdulatlanul ülnek.<< Ez ellentmond a megfigyelt jelenet legfeltűnőbb vonásának, nevezetesen a heves mozgásnak, amely a helyzet révén helyreállítja a kapcsolatot az ősjelenet és a farkas-történet között.
    >>Hosszú farkuk volt, mint a rókáknak.<< Ez ellentmond annak a tételnek, amelyet a szexualitás kutatásából levont legfontosabb következtetésnek ismertünk el: a kasztrációs félelemnek. A rémület, amellyel ezt a gondolati következtetést fogadja, végül az álomban tör utat magának, s erre a következtetésre vezet.
    >>Félelem, hogy felfalják a farkasok.<< Az álmodó számára ez úgy jelentkezik, mint ami nem az álom tartalmából fakad. Azt mondta: 'nem kellett volna félnem, mert a farkasok inkább rókáknak vagy kutyáknak látszottak, nem is jöttek hozzám, hogy megharapjanak, egészen nyugodtak voltak s egyáltalán nem voltak rémületesek'. Felismerjük, hogy az álommunka egy ideig azon fáradozott, hogy a kínos tartalmakat ellentétekbe fordítva tegye ártalmatlanná (nem mozdulnak, a legszebb farkuk van). Amíg végül kudarcot vall ez a kísérlet, s kitör a félelem. Kifejeződési formáját annak a mesének a segítségével találja meg, amelyben a kecskegidákat felfalja a farkas-apa. Ez a mesetartalom maga is valószínűleg emlékeztetett az apa játék közbeni ijesztgetéseire; így a félelem, hogy felfalja a farkas, éppúgy lehet emlék, mint eltolási pótlék.
    Az álom vágymotívumai kézzelfoghatóak: a felszíni napi vágyakhoz, a karácsonyi ajándékokhoz (türelmetlenségi álom) csatlakozik egy mélyebb, ebben az időszakban állandóan jelen lévő vágy, hogy az apja kedvére tegyen; ezt az a vágy pótolja, hogy újból lássa azt, ami akkoriban annyira megragadó volt. A lelki folyamat ennek a vágynak a beteljesítésétől a felidézett ősjeleneten át a vágy elkerülhetetlen elutasításáig és az elfojtásig halad."

...személyes adalékok...
...bevallom, az idézett anyag kapcsán felmerültek bennem a Freud rendszerével kapcsolatos örök kérdések: tényleg minden szimbolikus megnyilvánulásunk mögött szexuális tartalmak, vágyteljesítés és konkrét, visszanyomozható személyes emlékeink állnak?
...nem tudok szabadulni az álomban és a mesében egyaránt felbukkanó agresszív elemek kibontatlanságától - különösen úgy, hogy az álmodó beszámolója szerint az álom időszakában visszatérő dühkitörésekkel és indulatkezelési problémákkal küzdött
...és az olvasottak alapján az sem vált teljesen világossá számomra, miért pont a fán ülnek a farkasok és miért érzem azt, hogy furcsasága miatt ennek a látványnak különös jelentősége van - ha nem a legfontosabb elem az álomban?

...elgondolkodtam, vajon miért olyan rettenetesen ijesztő ez az álom?
...a kezelhetetlen érzések, zabolázatlan ösztönkésztetések gyermekkorban (és persze később is) gyakran öltik magukra rémisztő állatok testét és kiszámíthatatlan viselkedését - a mesék farkasszereplői és az álom személyes problematikája talán ebből a közös emberi élményből fakadhatnak
...véleményem szerint mégis az összkép a legmegdöbbentőbb elem: a fát, amely a kisfiú növekvő személyiségének szimbóluma, ellepték, megszállták az - önmagukban még akár szépnek, ártalmatlannak, sőt hasznosnak is mondható - ösztönlények (legyenek a farkasok akár az agresszív-önérvényesítési, akár a szexuális-kapcsolati késztetések hordozói) és igéző pillantásukkal, puszta jelenlétük hatalmas erejével uralják a helyzetet, megsemmisítik a kisfiú kontrollra irányuló törékeny képességeit (dühkitörések)

...az álom válasza a problémára: a szorongás
...a rémálom a burkolt szexuális utalások megértése nélkül, önmagában is hat: eléri, hogy a fiú környezete szemében gyámolításra szorulóvá és szerethetővé váljon (a dada meghallja a kiáltást és beszalad megnyugtatni a kis Sergeit), ezen felül gátat állít a család által kezelhetetlennek ítélt - így a fiút szeretteitől és önmagától egyaránt elidegenítő - indulatkitörések útjába (hiszen ha szorong, akkor mérlegel)

...a személyes kiegészítéseim C. G. Jung megközelítéséhez húznak - ezzel talán lehetővé teszik, hogy egyazon álom esetében összehasonlíthatóvá váljon két eltérő - ám egymást nem kizáró - álomfejtési próbálkozás

Forrás: Sigmund Freud - A "Farkasember" (Egy kisgyermekkori neurózis története)

C. G. Jung az önmagunkkal való meghasonlásról...


Kép: Rene Magritte - Not to be reproduced
"Ha az ember meghasonlott önmagával, és ezt nem tudja, akkor illúziói vannak; ha azonban tudja, hogy meghasonlott önmagával, eljutott az individuáció fokára. Schopenhauer szerint a humor az ember egyetlen isteni tulajdonsága."
/Carl Gustav Jung/

Álomzenék: Simple Minds


...nagy alvás new wave stílusban a Simple Minds előadásában


Edward Robert Hughes: Dream Idyll - A Valkyrie (1902)

Kép forrása: ArtMagick

Karl Abraham álomról és mítoszról...


"...a mítosz a közösség álma és az álom az egyén mítosza..."

Edward Burne-Jones: Csipkerózsika (The Sleeping Beauty, ~1890)

Kép forrása: Wikimedia

Híres álmok: Jorge Odón


Kép forrása: itt
...Jorge Odón autószerelő arról lett híres, hogy megálmodott egy szülést segítő eszközt, amely ugyan még a kísérleti fázisnál tart, de máris elnyerte a WHO (Egészségügyi Világszervezet) támogatását

...a történet egy YouTube videóval kezdődött, amelyben megtudhatjuk, hogyan lehet egy zacskó segítségével kihúzni a borosüvegbe esett dugót
...Odón kipróbálta a dugóhúzós módszert, ami valóban működött - sőt a legenda szerint még egy vacsorát is nyert a trükknek és az arra kötött fogadásnak köszönhetően -, majd aludni tért
...bár az nem derül ki a forrásokból, hogy pontosan mit álmodott mindezek után, de Odón utóbb azt nyilatkozta, hogy hajnali 4 órakor felébresztette a feleségét, mondván, zseniális ötlete támadt
...Odón szerint tudattalanja összekötötte a dugó átjutását a szűk üvegnyakon, a szülőcsatornában megrekedt babák nehézségeivel és elültette a fejében a gondolatot, mely szerint ugyanazzal az eljárással megoldható mindkét probléma
...felesége persze másként vélekedett a hajnali ébresztés hangulatában, őrültségnek titulálta az ötletet és visszafeküdt aludni
...Odónt azonban nem hagyta nyugodni az ötlet, másnap reggel kölcsönvette kislánya játékbabáját és otthon, a konyhájukban kísérletezni kezdett: behelyezte a játékbabát egy befőttes üvegbe, egy műanyag zacskót illesztett a feje köré, amely levegő befúvásával meg tudta "fogni" a baba fejét, ugyanakkor lehetővé is tette, hogy Odón finoman kihúzza a babát az üvegből

...barátai biztatására Odón konzultált egy szülésszel és továbbfejlesztette az eljárást, amelyet végül Odón Készülék (Odón Device) néven szabadalmaztatott
...a WHO támogatását azért nyerhette el, mert a szegény országokban is elérhető (előzetes becslések szerint 50 dollárnál kevesebb összegből gyártható), egyszerű eljárást talált fel, amely ugyan első látásra veszélyesnek tűnik, de a fejlesztők szerint nemcsak orvosok, hanem bábák által is biztonsággal alkalmazható
...az első tesztek nagy sikerről számolnak be: argentin nők vállalkoztak - normál szülés során - az eszköz alkalmazására és az Odón Készülék valóban jelentősen megkönnyítette a kitolási fázisban a baba átjutását a szülőcsatornán
...a hosszú távú cél természetesen az olyan komplikációk kiküszöbölése, mint például a kitolás elakadása, ha a baba feje túl nagy
...a fejlett országokban mindez a műtéti beavatkozás elkerülését segíthetné; ami még ennél is fontosabb: a szegényebb területeken - megfelelő orvosi ellátás hiányában -, a WHO reményei szerint az eljárás életmentő segítséget nyújthat a kismamáknak

...az ötlet zsenialitása a szakemberek szerint annak köszönhető, hogy Jorge Odón mechanikai jártasságának köszönhetően új szemmel tudta szemlélni a szülészet régóta ismert problémáját - de azt se feledjük, hogy az úttörő elgondolást egy álom merészsége ihlette

...ezen a videón megnézhetitek az eredeti dugóhúzós trükköt és az Odón Készülék működését is

Forrás: New York Times

2013. november 18., hétfő

Mit rémálmodunk a leggyakrabban?


Kép forrása: Flickr
...az Index beszámol egy álomkutatásról, amely "nagy mintán dolgozott, egyetemi hallgatókat és dolgozó felnőtteket is kérdezett, illetve álmaikról vezetett naplójukat elemezte, végül összesen tízezer álomról szóló beszámolót használt fel", hogy tartalomelemzéssel kiderítse, melyek a leggyakoribb rémálom-témák
...íme az eredmény:

1. Fizikai agresszió (48,6%)
2. Konfliktus másokkal (21%)
3. Kudarc vagy tehetetlenség (16,2%)
4. Az egészséggel kapcsolatos problémák és a halál (9,1%)
5. Szorongás/aggodalmak (8,7%)

...ugyanakkor egy korábbi - szintén reprezentatív - német kutatás szerint az öt leggyakoribb rémálom a következő:

1. Zuhanás (40%)
2. Üldözés (26%)
3. Bénulás (25%)
4. Elkésés egy fontos eseményről (24%)
5. Fontos személyek eltűnése vagy halála (21%)

...a két (részben egymást átfedő) lista együttesen talán közelebb áll a teljességhez - a cikk alapján kiegészítve még a balesetek, katasztrófák, fenyegető állatok, ijesztő lények éjszakai történeteivel
...a személyes 'toplisták' életkortól, nemtől és személyiségjegyektől függően természetesen mutathatnak eltéréseket, ugyanakkor kollektív félelmeink kapcsán a felsorolt rémálmok sokunknak ismerősek lehetnek...

Letölthető tanulmány: Geneviève Robert, PhD, Antonio Zadra, PhD - Thematic and Content Analysis of Idiopathic Nightmares and Bad Dreams

Híres álmok: Jack Niklaus


Kép forrása: itt
...a legendás golfbajnok 1964-ben - rá nem jellemző módon - már egy ideje nem volt formában (sorozatosan jóval 70 pont feletti eredményeket produkált), ám egyik napról a másikra hirtelen visszanyerte önbizalmát és újra a csúcsra került játékával
...közvetlenül a nagy visszatérés után a sportoló így nyilatkozott:

"Szerda éjjel a golfütő lendítéséről álmodtam. Álmomban nagyon jól ment a játék és egyszer csak rádöbbentem, hogy azért, mert nem úgy fogom az ütőt, ahogyan mostanában szoktam.
Az utóbbi időben gondjaim adódtak a jobb karom hajlításával, amikor az ütő fejét elemeltem a labdától, de alvás közben tökéletesen ment ez a mozdulat.
Így aztán, amikor tegnap kimentem a pályára, megpróbáltam úgy ütni, ahogyan az álomban, és tényleg működött. A tegnapi versenyben 68, a maiban pedig 65 pontot értem el így."

...Jack Niklaus a mai napig az álomban látott technikával golfozik

Forrás: BBC

Valeriya Volkova: Alvó óriások (Sleeping Giants, 2009)

Kép forrása: itt

2013. november 15., péntek

Vers: Mihai Eminescu - Jó éjszakát


Kép: Eywind Earle
Mihai Eminescu: Jó éjszakát

Jó éjszakát gyönyörködtet
Ezernyi álmos kis madárka
Fészkén lel altató tanyát,
Elrejti lombok lenge sátra;
Jó éjszakát!
Sóhajt a forrás, néha csobban,
A sötét erdő bólogat -
Virág, fű: szendereg nyugodtan,
Szép álmokat!
Egy hattyú ring a tó vizében,
Nádas-homályba andalog;
Ringassanak álomba szépen
Kis angyalok!
Tündérpompájú éji tájon
Felkél az ezüst holdvilág;
Összhang a föld, egy édes álom...
Jó éjszakát!

/Dsida Jenő fordítása/

Álomzenék: Wolfgang Amadeus Mozart


...Wolfgang Amadeus Mozart 1787-ben szerzett lendületes és sziporkázó G-dúr szerenádja - egy 
Kis éji zene a szép álmokhoz...


Kay Nielsen: A Terrible Dream - In Powder and Crinoline (1912)

"Annyira borzalmasat álmodtam - mesélte - egy szépséges madár odaröppent és elcsente a kezemből, majd elsuhant vele."

Kép forrása: Flickr

2013. november 13., szerda

Módosult tudatállapot ébren...


...látványos képsorozat jelent meg az imgur oldalán: 11 önarckép, amit egy LSD-trip során készített a rajzoló
...a rajzok elgondolkodtattak, vajon álmodás közben milyennek látnánk magunkat?
...ám amíg valaki előáll az 'alvarajzolás' képességével, íme a már rendelkezésünkre álló képsorozat:

...18 percceldrogfogyasztás után:
   komment: még nincs látható hatás


...45 percceldrogfogyasztás után:
   komment:
   - Érzel valamit?
   - Nem.
   - Azok aztán az élénk színek!
   - Aha. Valószínűleg még ennél is rosszabb lesz.


...1 óra 45 percceldrogfogyasztás után:


...2 óra 15 perccel a drogfogyasztás után:
   komment: 
   - Jó ötlet volt színes ceruzákat venni!


...3 óra 30 percceldrogfogyasztás után:
   komment:
   - Nem rajzoltam szemeket. Akarod, hogy megrajzoljam a szemeket? Nincs kedvem szemeket rajzolni.


...4 óra 45 percceldrogfogyasztás után:
   komment: ettől az időponttól félhomályban rajzolt
   - Na tessék, lila vagyok.
   Később:
   - Általában a legvégén rajzolom meg a szemeket, mert közben nem akarom, hogy a kép engem nézzen, amíg rajzolom. Most viszont egyáltalán nem akarom, hogy a kép engem nézzen.


...6 órávaldrogfogyasztás után:
   komment:
   - Eltűnt a fekete ceruza, csak színesek vannak.


...6 óra 45 percceldrogfogyasztás után:


...8 órávaldrogfogyasztás után:
   komment: 45 percet ült a sötétben és Pink Floydot hallgatott, aztán újra rajzolni kezdett


...8 óra 45 percceldrogfogyasztás után (hiányos kép):
   komment: az előzővel nem volt elégedett, ezért egyből nekifogott ennek a rajznak. 
   - Az előző rajzon azt próbáltam megjeleníteni, ami a fejemben volt, de félúton rájöttem, hogy a dolgok inkább a fejemen kívül történnek.


...9 óra 30 percceldrogfogyasztás után:
   komment: miközben a hatások kezdenek elmúlni
   - Szeretnél rajzolni egy utolsót? Mint ami normális?
   - Igen, megpróbálom.


Egészséges erotika


Kép forrása: itt
...izgalmas cikkre bukkantam 'Pisztoly a vázában - Mihez kezdjünk erotikus álmainkkal?' címmel, amely segíthet a szexuális tartalmú álmok ingoványos területén való eligazodásban, ezért egy az egyben közlöm:

    "Az erotikus álmok nem mindig a szexről szólnak, ártatlannak tűnő álmok pedig lehet, hogy mégis.
    A kutatók még ma sem tudják biztosan, miért is álmodunk, és miért pont azt, amit. Nagyon sokféle elmélet létezik, de mindegyikük megegyezik abban, hogy az álmodás létfontosságú az ember szellemi és testi egészsége szempontjából. Ne érezzük tehát elfecsérelt időnek azt, hogy életünk majdnem egyharmadát alvással töltjük.

Mindenki álmodik?

    Bár sokan vannak, akik általában nem emlékeznek álmaikra és talán arról is meg vannak győződve, hogy soha nem is álmodtak, bizonyított, hogy mindenki álmodik. Ráadásul valószínűleg pont ugyanannyit, mint azok, akik fel is tudják azt idézni álomképeik egy részét.
    Az álmokra egyébként jellemző egyfajta ismétlődő jelleg, ami miatt egész éjszaka gyakorlatilag egy témáról álmodunk. Így aztán azon is kár bosszankodni, hogy ha reggel csak a felébredés előtti, rövid álomszakaszra emlékszünk: megnyugodhatunk, feltehetően nagyjából ugyanazt a témát variáltuk egész éjjel.
    Érdekes adat még, hogy kísérletek szerint az álomban zajló cselekvések nagyjából ugyanannyi időt vesznek igénybe, mint a valós életben.
    Az álomkutatás szempontjából az alvás négy fázisa közül a REM-szakasz az érdekes, ekkor keletkeznek ugyanis az álomképek. Mélyalvásban minimumra csökken az anyagcsere-aktivitás, a szervezet takaréklángon működik. Ezzel szemben a REM-szakaszban a szív, a keringési rendszer és a tüdő teljes üzemben dolgozik, hogy az agyat oxigénnel és vércukorral lássa el.
    Jellemző még a szemgolyó erős ide-oda mozgása. Mindeközben a nemi hormonok termelődése is megnövekszik, a nemi szervek szexuális izgalom nyomait mutatják, és az álmok gyakran lesznek erotikusak.

A férfiak többet és jobban

    Statisztikák szerint a férfiaknak háromszor gyakrabban vannak egyértelműen erotikus álmaik - ez a férfiak álmainak 12, a nőkének mindössze 4%-a. Az ilyen jellegű álmok az emberi élet 2. és 3. évtizedében fordulnak elő a leggyakrabban, a nemi érés előtt viszonylag ritkák.
    Az álmok szerkezete egyébként, úgy látszik, elsősorban a szexualitásban a vizuális ingerekre eleve fogékonyabb férfiaknak kedvez. Az érzékszervi megoszlás szempontjából ugyanis erős képi dominanciát mutat. Számukra tényleg kiválóan alkalmas az erotikus tartalom megjelenítésére.
    Álmainkat nagyrészt képek alkotják, ezt követik a hangok (65%), csak ezután jócskán lemaradva következik a többi érzékelés, mint az egyensúly-, hő-, ízlelés, szaglás, tapintás.
    G. William Dumhoff Álomértelmezés című művében azt állítja, a nők és a férfiak álmaikban is eltérő módon élik meg a szexualitást, ami talán magyarázattal szolgál a tényre, hogy a férfiaknál az ilyen álmok sokkal gyakrabban végződnek orgazmussal.
    A hagyományos nemi szerepeket követve a férfiak rendszerint aktív részvevői az erotikus aktusnak. A nők ezzel szemben álmaikban inkább választják a szemlélő szerepét, mivel ilyenkor is munkál bennünk az elfojtás, hogy nehogy valamilyen bűnös, tiltott dolog részesei legyenek. Az mind a férfiak, mind a nők álmaira jellemző, hogy maga az aktus nem jelenik meg az erotikus álmokban.

Freud: minden álom erotikus

    Sigmund Freud volt az, aki az álomkutatást tudományos témává emelte. Szerinte az álmok megérthető és értelmezhető szellemi tartalmak. Freud az Álomfejtés (1900) c. könyvében kifejtett elméletének lényege, hogy az álmok a vágyteljesítés rejtett kísérletei, vagyis az egyénnek azokat a számára elfogadhatatlan vágyait és szükségleteit fejezik ki, amelyek elfojtás révén kiszorítódnak a tudatból és alámerülnek a tudatalattiba. Ezek a tudatalattiból érkező vágyak álcázva, szimbólumok formájában jelenítődnek meg, így játszva ki az elfojtó mechanizmusokat.
    Freud ugyanakkor úgy gondolta, az álom leginkább a szexuális impulzusok kiélésére alkalmas, ez magyarázza az erotikus jellegű álmok nagy gyakoriságát. Ő minden álomban vágyteljesülést lát, és majdnem minden esetben magáét a szexuális vágyét.

A körömreszelő, mint fallikus szimbólum

    Így aztán ne csodálkozzunk, ha a freudisták álomszótárában már szinte bármelyik tárgy erotikus jelentéssel bír, így a férfit jelképező, fallikus szimbólum lesz pl. a vonat, léggömb, denevér, bojler, konzervnyitó, kréta, zsinór, uborka, szökőkút, pocok, fegyver, körömreszelő, nyakkendő, ceruza, petárda, szike, esernyő. Hasonlóan a női princípium jelképei a gyümölcs, földgömb, hold, zárt szoba, alagút, bőrönd, váza, ház, víz.
    Sokan azonban úgy vélik, Freud eltúlozta a szexualitás jelentőségét, merthogy nem lehet minden szimbólumot a nemiséggel azonosítani. Az álomban a genitális szimbólum akár az álmodó személyiségét is kifejezheti, így pl. a fallosz lehet a hatalom és erő, a behatolás, az alkotás, a szellemiség jelképe, míg a vulva jelentése lehet befogadó, megőrző, megtartó, anyai, elnyelő.

Az erotika gyakran mégsem a szexről szól

    Általános nézet, hogy az erotikus álomban az egyén gyakran azokat a szexuális vágyakat éli ki, amelyek számára a valóságban elérhetetlenek. Tény, hogy erotikus álmainkban gyakran követünk el olyasmit, amit a valóságban nem merünk megtenni. De ha azt álmodjuk, hogy jót szeretkeztünk a főnökünkkel, akkor az valóban azt jelenti, hogy vonzódunk hozzá szexuálisan? Ha homoszexuális álmunk volt, kezdhetünk-e magunkra gyanakodni? Azért az összefüggés nem ennyire egyszerű.
    Annyiban feltétlenül igaza volt Freudnak, hogy a látszólag nem erotikus álomnak lehet szexuális jelentése. Viszont éppoly igaz, hogy az erotikusnak tűnő álmok gyakran nem is a szexhez kapcsolódnak, hanem kifejezhetik például másokhoz való viszonyunkat, illetve azt, hogy mit gondolunk arról, ahogy mások viszonyulnak hozzánk.
    Ha valakik szeretik egymást, és vágynak egymásra, valószínűleg gyakrabban jelenhetnek meg egymás álmaiban. Jellemző, hogy elfojtott nemi vágyaink törjenek így utat maguknak: olyasmiben veszünk részt, amit ébren egyenesen visszataszítónak találnánk. Megcsalás, incesztus, perverziók, homoszexualitás – ezek megjelenése nem feltétlenül jelenti azonban azt, hogy meg is akarjuk tenni, csak eddig nem mertük.

Hogyan elemezzünk?

    Bár vannak pszichológusok, akik az álomelemzést megbízhatatlannak, vagy egyenesen károsnak tartják – egyes elméletek szerint az álmok akkor keletkeznek, amikor az agyunk nagytakarít, tehát pontosan a szemétre való információkat tartalmazzák. Az ellenvetések ellenére sok terapeuta mégis rendszeresen használja az álomelemzést, mert úgy véli, hozzájárulhat a például a szexuális élet javításához, vagy egyszerűen a páciens emberi viszonyrendszereinek jobb megértéséhez.
    Az álomértelmezésnek Jung elméletében is nagyon fontos szerep jut, de ő is hangsúlyozza, hogy ehhez közel sem elégséges, ha valaki jártas a szimbolikában. A helyes értelmezés érdekében rendkívül fontos az álomgazda közreműködése, hiszen ő kell közölje személyes élményeit az álmában szereplő tárgyakkal és emberekkel szemben.
    Ezek nélkül a képzettársítások nélkül aligha lehetne helyesen dekódolni a tudatalatti üzenetét. A például Krúdy Álmoskönyvében vagy az alábbi, különböző magazinok alapján összeválogatott sztereotip értelmezések tehát teljesen elfogadhatatlanok a pszichológusok számára, a többiek viszont szeretnek rajta elmélázni.

Ismeretlen ismerős

    Valaki ismerőssel, esetleg éppen rokonnal szeretkezni nem feltétlenül jelenti azt, hogy a valóságban is szexuálisan vonzódunk az illető személyhez, egy ilyen álom szólhat mindössze arról, hogy jobban meg akarjuk ismerni, közelebb kerülni hozzá. Ilyenkor talán csak valamilyen belső tulajdonsága fogott meg, amivel elnyerte bizalmunkat.
    Ha olyasvalaki erotikus álmunk főszereplője, akire ébren szinte soha nem is gondolunk, akkor nagy valószínűséggel egy hozzá közel álló személyt helyettesítettünk be vele. Arctalan személlyel szeretkezni jelentheti azt, hogy mi magunk sem tudjuk, mit várunk el a partnerünktől. Ismeretlen partner jelképezheti az álmodó lelkének számára is rejtett árnyoldalát is. A befolyásos személlyel, pl. a főnökkel való szeretkezés legtöbbször csak az elismerés, szakmai siker utáni vágyakozásra utal.

Leszbikus gyengédség

    Főleg a nők álmaiban bukkan elő a homoszexuális jelleg, ami legtöbbször arról tanúskodik, hogy több gyengédségre vagy változatosságra vágyik a szexben. Amennyiben erotikus jellegű álmainkban gyakran tűnnek fel családtagjaink, akkor elképzelhető, hogy felül kell vizsgálnunk a párkapcsolattal kapcsolatos, illetve az ellenkező nemmel szembeni hozzáállásunkat, belénk nevelt előítéleteinket.
    Az orális szex, bár elég explicitnek tűnik, gyakran mégis csak a verbális kommunikációt szimbolizálja. Az erotikus jelenet helyszíne sem mellékes: ha valamilyen biztonságos, zárt helyen szexeltünk (pl. börtön), talán olyan szexuális vágyainkat akarjuk kiélni, amelyeket a hétköznapi életkörülményeink között nem sikerült.
    Partnerünk megcsalása jelentheti, hogy valamit unalmasnak találunk a kapcsolatban, de nem biztos, hogy feltétlenül a szexszel vagyunk elégedetlenek. A megismételt erotikus álmok, amelyekben azonban soha nem jutunk el a kielégüléshez, azt sugallják, hogy nem bízunk eléggé partnerünkben, vagy éppen saját érzelmeinkben nem vagyunk biztosak.

Pénisz az álomban

    Artemidorosz már a 2. században az álom jelképeiről és jelentéseiről nagy anyagot gyűjtött össze, és sokoldalúan értelmezte őket. Így pl. véleménye szerint a pénisz az álomban jelképezheti a szexuális testi erőt, de általában az életerőt is; a nemző őt, tehát a szülőket, de a nemzett gyermeket is.
    Vonatkozhat továbbá személyekre is, olyanokra, akikkel az álmodó nemi kapcsolatban van (feleség, szerető); ingadozást a gazdagság és a szegénység között (duzzadtság és elernyedés); kényszert és bilincset, mert az ember a nemi vágyainak a rabja; de tervet és titkot is (görögül a medea hímvesszőt is, tervet és titkot is jelent); a nemző-, teremtő-, gyújtóeszmét a beszédben és a nevelésben. (Dietz-Hesse: Szexológia, Gondolat, 1975)

Jung egyik híres gyerekkori álma

    Az álomban egy réten áll a laufeni kastély közelében, s hirtelen sötét gödröt fedezett fel a földben. Lent kőlépcsőt pillantott meg, amely a mélységbe vezetett. Habozva és félve elindult rajta, s odalent egy óriási képződményt talált, amelyet először magas fatörzsnek vélt. Bőrből és húsból állt, a teteje pedig golyóbis alakú fejben végződött, amelyen csak egészen fent, a fejtetőn látszott szem. Később Jung rájött, hogy az álombeli látomás egy rituális fallosz volt. (...)
    A pénisz és a fallosz lehetséges azonossága Jung saját rettegését is jelzi e szervtől, azontúl saját fallikus izgalmát s az attól való félelmet, hogy a péniszt az anyai testben is megtalálja, általánosabban szólva a kasztrációs félelmet és szexuális szorongást. (Frank McLynn, Jung élete és munkássága)"

Film: Alfred Hitchcock - Bűvölet (1945)


Kép forrása: itt
...A
mikor Hitchcock és Dalí álomvilága találkozik a Bűvölet (spellbound, 1945) című film kockáin:

    "Hitchcock 'Bűvölet'-e a pszichoanalitikus thriller műfajába tartozna, ha lenne ilyen. A rendező semmit nem bíz a véletlenre: a film úgy kezdődik, hogy a néző rövid leírást kap a pszichoanalízis működéséről, és a film folyamán több dialógusban magyarázzák a terápiának ezt a formáját. A pszichiátert alakító Ingrid Bergman próbálja analizálni Gregory Pecket abban a reményben, hogy páciense tudatalattijából felszínre kerül, hogy nem is ő ölte meg azt a férfit, akiről maga is úgy hiszi, hogy a saját keze által halt meg. [...]

    [...] a férfi a hagyományos analízisnek megfelelően kanapén fekve meséli a mögötte ülő doktornőnek az álmát. Az álomjelenetet Salvador Dalí tervezte, és ez a rövid, markáns rész mai szemmel különösen kirí a film - néhol meglehetősen kezdetleges technikai megoldásokkal operáló - egészéből. A pompás képsoron Dalí kedvelt szimbólumai tűnnek fel: szétvágott szemeket, elfolyó tárgyakat látunk, így különösen hatásos, amikor a film végén a szürreális álom minden egyes elemére magyarázatot kapunk, amely egyben a gyilkos kilétére is fényt derít."

/részlet az origo Álmodik az álomgyár című cikkéből/

...Gregory Peck így meséli az ominózus álmot a filmben:

    "Nem tudok rájönni, mi volt az a hely... kaszinónak tűnt. De nem voltak falak, csak rengeteg függöny szemekkel telefestve. Egy férfi sétált körbe hatalmas ollóval és szétvágta a drapériákat. Ekkor egy igencsak alulöltözött nő jött be, fel-alá járkált és mindenkit megcsókolt. Először az én asztalomhoz jött oda.
    Az asztalnál ülve kártyáztam egy szakállas férfivel. Én voltam az osztó és a treff hetest ['seven of clubs'] fordítottam fel. Ő azt mondta: 'ez így 21, én nyertem'. Majd amikor ő is megmutatta a lapjait, azok üresek voltak. A tulajdonos odajött és csalással vádolta a férfit. A tulajdonos azt kiabálta: 'ez az én kaszinóm, ha még egyszer csaláson kaplak, megkapod a magadét!'.
    Aztán egy magas épület meredek tetőjén feküdt a szakállas férfi, én meg kiabáltam neki, hogy vigyázzon. Végül lezuhant lassan. Ekkor felismertem a tulajdonost egy álarcos alakban. Magas kémény mögött rejtőzött és egy kereket tartott a kezében. Láttam, ahogy ráejti a kereket a tetőre.
    Hirtelen rohanni kezdtem és hallottam, ahogy a fejem fölött csapkod valami. Hatalmas szárnak voltak és majdnem utolértek, amikor leértem a domboldal aljához."

...és íme a legendás álomjelenet



Johann Heinrich Füssli: Belinda álma (The Dream of Belinda, ~1780-1790)


...illusztráció Alexander Pope: A fürtrablás című vígeposzához:

"Belinda a szokottnál hosszasabban alszik. Reggeli álmában megjelenik előtte Ariel sylph egy szép ifiú képében. Felmagasztalja Belinda bájait, de egyszersmind figyelmezteti, hogy valami veszély fenyegeti; hogy mi maga sem tudja; óvakodjék hát, különösen a férfiaktól. Erre mopszlija ugatása felébreszti."

Kép forrása: Wikipedia

2013. november 10., vasárnap

Álomszimbólumok: fürdőszoba


Kép forrása: itt
  • a tisztálkodás színhelye, így a fürdőszobában játszódó álmok az önmagunkkal való törődéssel, a megtisztulással és a megújulással kapcsolatos késztetéseinkre utalhatnak 
  • testi viszonylatban a vízcsapok és csövek kiválasztórendszerünk analógiái lehetnek - ugyanakkor a méreganyagoktól való megszabadulás inkább a máj funkcióit, a szennyvízelvezetés pedig az emésztésfolyamatát hangsúlyozhatja
  • lelki síkon érzelmi életünk alakulásáról vallhat a vízvezetékek állapota (különösen, ha a könnycsatornákra gondolunk): dugulás esetén talán nem tudjuk megfelelően kifejezni érzéseinket (elfojtás), amelyek így komoly feszültséget okoznak aktuális élethelyzetünkben; az elárasztás (csőtörés, nem zárható csapok, stb.) ugyanakkor azt jelezheti, hogy bizonyos emóciókat képtelenek vagyunk kontrollálni, azok szinte önálló életet élnek és adott szituációban szándékainktól függetlenül áradnak szét
  • más álomszereplők jelenléte fürdőszobánkban az intimitással kapcsolatos kérdéseket vethet fel (különösen a meztelenséggel összefüggésben): vajon kinek merjük önfeledten megmutatni önmagunkat? ki az, aki mellett viszont kiszolgáltatottnak, védtelennek érezzük magunkat? van olyan személy, aki akaratunk ellenére sétál bele privát szféránkba? esetleg kész átjáróház a személyes terünk és bárki beleláthat?
  • az álomfigurák ugyanakkor megtestesíthetik saját tudattalan tulajdonságainkat is, amelyekkel az érzelemkifejezés terén szembesülünk: a szereplők hordozhatják azon vonásainkat, amelyek például sürgetik, bátorítják vagy kritizálják az ellazulást és a kitárulkozást, tönkreteszik vagy éppen megjavítják ehhez szükséges eszközeinket
  • a kosz és a szennyeződések lemosása - testünk és környezetünk fizikai megtisztításán kívül - szimbolikusan a feleslegessé vált és/vagy negatív gondolatoktól (bűntudat, szorongás, harag), beállítódásoktól való megszabadulás képességét tükrözheti
  • a helység rendezettsége, állapota kifejezheti, hogy mennyire gondosan törődünk ösztönös késztetéseinkkel vagy éppen ellenkezőleg, mennyire hanyagoljuk el a belső tartalmainkra való odafigyelést, érzelmi életünk ápolását
  • fontos színtere lehet az új helyzetekre, eseményekre való felkészülésnek, például egy fontos változás vagy találkozás előtti felfrissülésnek, szépítkezésnek - talán szeretnénk újjászületni: levetkőzni korábbi szerepünket (ruha), szembenézni valódi, lecsupaszított énünkkel (tükör), majd megújulva, tisztán belevágni egy új kapcsolatba és/vagy életfeladatba

Vers: Radnóti Miklós - Hetedik ecloga


Kép forrása: itt
Radnóti Miklós: Hetedik ecloga





Lager Heidenau, 
Žagubica fölött a hegyekben,
1944. július





Látod-e, esteledik s a szögesdróttal beszegett, vad
tölgykerités, barakk oly lebegő, felszívja az este.
Rabságunk keretét elereszti a lassu tekintet
és csak az ész, csak az ész, az tudja, a drót feszülését.
Látod-e drága, a képzelet itt, az is így szabadul csak,
megtöretett testünket az álom, a szép szabadító
oldja fel és a fogolytábor hazaindul ilyenkor.

Rongyosan és kopaszon, horkolva repülnek a foglyok,
Szerbia vak tetejéről búvó otthoni tájra.
Búvó otthoni táj! Ó, megvan-e még az az otthon?
Bomba sem érte talán? s van, mint amikor bevonultunk?
És aki jobbra nyöszörg, aki balra hever, hazatér-e?
Mondd, van-e ott haza még, ahol értik e hexametert is?

Ékezetek nélkül, csak sort sor alá tapogatva,
úgy irom itt a homályban a verset, mint ahogy élek,
vaksin, hernyóként araszolgatván a papíron;
zseblámpát, könyvet, mindent elvettek a Lager
őrei s posta se jön, köd száll le csupán barakunkra.

Rémhirek és férgek közt él itt francia, lengyel,
hangos olasz, szakadár szerb, méla zsidó a hegyekben,
szétdarabolt lázas test s mégis egy életet él itt, -
jóhírt vár, szép asszonyi szót, szabad emberi sorsot,
s várja a véget, a sűrü homályba bukót, a csodákat.

Fekszem a deszkán, férgek közt fogoly állat, a bolhák
ostroma meg-megujúl, de a légysereg elnyugodott már.
Este van, egy nappal rövidebb, lásd, ujra a fogság
és egy nappal az élet is. Alszik a tábor. A tájra
rásüt a hold s fényében a drótok ujra feszülnek,
s látni az ablakon át, hogy a fegyveres őrszemek árnya
lépdel a falra vetődve az éjszaka hangjai közben.

Alszik a tábor, látod-e drága, suhognak az álmok,
horkan a felriadó, megfordul a szűk helyen és már
ujra elalszik s fénylik az arca. Csak én ülök ébren,
féligszítt cigarettát érzek a számban a csókod
íze helyett és nem jön az álom, az enyhetadó, mert
nem tudok én meghalni se, élni se nélküled immár.

2013. november 9., szombat

Álomszimbólumok: pohár


Kép forrása: Flickr
  • befogadó formája kapcsán feminin szimbólum, kehelyként pedig hagyományosan a bőség, a halhatatlanság jelképe - pszichénkre vonatkoztatva az utóbbi értelemben a feltöltődés eszköze, megmutathatja azon törekvéseink aktuális alakulását, melyekkel (italtól függően:) tudattalan érzelmi, szellemi és/vagy spirituális tartalmakat, éltető energiát engedünk be tudatunkba
  • női jellege a freudi pszichológiában a szexuális vágyakkal áll kapcsolatban és a nemi szervek üregességének analógiáját képviselheti: így testi síkon a pohár megtöltése a nemi aktusra, a pohárból való ivás az orális szexre, a pohár eltörése pedig a szüzesség elveszítésére utalhat
  • a jungi analízis ugyanakkor kiemeli, hogy a nőiség kérdése túlmutathat a testiségen: például a Szent Grál legendájában az edény, amely tartalmazza Krisztus vérét, Szűz Mária méhének szimbóluma (az anyaság archetípusának egyik lehetséges képe), így a Grált kereső - erősen maszkulin, harcos, a fizikai erőszak világában élő - férfiak tulajdonképpen egyoldalúvá vált lelki életük feminin aspektusát (anima), érzékenységét és finomságát, valamint erősen a testi léthez kötött mindennapjaik emelkedett, spirituális lelki síkon való megélését keresik (amely minőségekről valóban az anyák nyújtják az első benyomásokat, majd ezen tapasztalatok később a női nemhez való viszonyban nyilvánulnak meg)
  • mindkét nem álmodói számára kifejezhet meg nem élt feminin tulajdonságokat: például üvegpohár esetén törékenységet, tisztaságot (vagy akár ezek ellenkezőjét), fémserleg esetén nemességet és/vagy áttörhetetlenséget (tartást és/vagy ridegséget), dekoratív kidolgozással az esztétikumhoz való viszonyt, stb.
  • tartalma szintén hangsúlyos lehet (ahogyan üressége is), hiszen rámutathat, hogy mi történik a tudattal, amikor kapcsolatba kerül a tudattalan feminin részeivel: az egyszerű, éltető víz mellett, amely alapvető érzelmi szükségleteket elégít ki (amennyiben ezek hiányától szenvedünk), a nőiség hordozhat elbódító, mámoros aspektusokat (bor), akár megsemmisítő erejű negatív élményeket (méreg), de életünket megédesítő minőséget (cukros italok), aktivitást fokozó tartalmakat (élénkítő- és energiaitalok) és gyógyító vagy akár életmentő összetevőket is (gyógyszerek, csodaszerek)
  • az egyéni álomcselekmény végtelen variációjából kiderülhet, hogy a tudattalan feminin tulajdonságainkhoz, illetve a női szerep meg nem élt oldalához, melyeket a tárgy képvisel, jelen körülmények között (talán egy olyan élethelyzetben, amelyben ez fontos kérdés lett) hogyan viszonyulnak azok az ismerős vagy ismeretlen álomfigurák, akik más jellemzőink, énrészeink megszemélyesített kifejeződéseit hordozzák

Vers: William Wordsworth - Táncoló tűzliliomok


Kép: Arwynn Davey
William Wordsworth: Táncoló tűzliliomok

Sétáltam, mint felhő, melyet
szél hajt, céltalan, könnyedén,
s egyszer csak egy sor, egy sereg
aranyliliom tűnt elém,
a tó partján, a fák alatt
ringtak, táncoltak álmatag.

Ahogy csillaggal a tejút
ragyog s hunyorog mindenütt,
a szikrázó kis öblöt úgy
körüllobogta ünnepük;
lángszirom, táncos, büszke fej
hintázott ott vagy tízezer.

Tűztánc volt a tó is, de ők
túltündökölték a vizet, -
költő ily társaság előtt
csak boldog s vidám lehetett!
Néztem, - néztem, - nem tudva még,
hogy mily gazdaggá tett a kép;

mert ha merengő éjeken
lelkem most önmagába néz,
gyakran kigyúl belső szemem,
mely a magány áldása, és
megint veletek lobogok,
táncoló tűzliliomok.

Szabó Lőrinc fordítása

Álomgyűjtemény: Lángoló szív


Kép forrása: deviantART
    "Álmomban a saját lakásomban voltam. Ketten voltunk a lakásban, én és a hallássérült M. kisfiam. M. a szobában volt, én a konyhában. M. kiáltott nekem, és elindultam a szoba felé, és amint az ajtót kinyitottam és beléptem, hatalmas lángnyelvet láttam meg az ablak mellett a falon. M. szólt hogy anya nincs baj ne félj. A falon Jézus képe volt. Ami igazából nincs és nem is volt Jézusról. Láttam Jézus képét tisztán piros és fehér ruhában és a tűz a szívéből lángolt. Lángolt Jézus szíve... majd kinéztem az ablakon, és rengeteg fehér és fekete lovat láttam szaladni. Ahogy a lovak futottak hatalmas nagy tűzfelhő úszott utánuk a levegőben. Ez után felébredtem."


Kondor Béla: A tengerész álma (Sailor's Dream, 1964)

"Egy csillagot hazai parton sáfrányhajút
imádok én odakötök álmot hajót
s ha laskafehér vitorlát eléd eresztek
bókolok neked gyönyörűm dehogy
a szesznek
majd rézoxid-orrom hófehérkévé varázslom
viszem eléd csupa tengergöröngy-pofámon
attól a perctől nincs közöm disznó szavakhoz
mert eljutva hozzád megtérek igaz
magamhoz
angyali dalhoz kalácsos karácsony-este
pilézzen hó a férfinyomort kirekessze
s mint kire szerelem édesen nagy súly esett
Bermuda-háromszögedben elsüllyedek"

Kép forrása: Flickr

Álomnaplók a II. világháborúból


Kép: Laufeni kastély
...a Harvard Gazette oldalán egy izgalmas kutatás rövid összefoglalójában ismerhetjük meg a II. világháború nemrég felfedezett különleges dokumentumait
...a naplók története szomorúan kezdődik: Kenneth Hopkins angol őrnagy és 79 társa német fogságba esett a laufeni kastélyban 1940 és 1942 között
...a genfi egyezménynek köszönhetően a foglyokat viszonylag jó körülmények között tartották, így Hopkins őrnagynak, aki doktori disszertációjára készült a Birminghami Egyetemen, volt lehetősége és ideje rendszeresen lejegyezni fogolytársai álmait
...Hopkins őrnagy azonban két év fogság után elhunyt tüdőbetegségben, naplói mégis eljutottak a konzulenséhez a Birminghami Egyetemre, ahol a könyvtárban őrizték őket olvasatlanul 2012-ig
...a 492 álom tudományos jelentőségét Deirdre Barrett pszichológus - a Harvard Medical School Pszichiátriai Osztályának adjunktusa - fedezte fel, majd oktatóként diákjaiból kutatócsoportot szervezett az anyag tartalmi elemzésére

...vajon miről álmodtak a háborús foglyok?

    "Hazatértem, bementem a kamrába és mindent megettem, amit ott találtam. Aztán elmentem otthonról, találkoztam a húgommal, meg egyik barátommal egy étteremben és nagyot vacsoráztam. Azután átmentünk egy másik bárba, és ott tovább ettem. Visszamentem az első étterembe és ott találtam egy nagyszerű keveréket árpa- és barnasörből. Aztán aszalt szilvát ettem vaníliamártással, amelyhez egy üveg sörrel összekeverve. Majd visszatértem a húgomhoz és még egy adag ételt ettem. Ezután újra visszatértem a bárba és megettem egy nagy tál rágcsálnivalót. Amíg ott voltam, német őrök érkeztek újabb rabokkal."

...a kutatás tartalmi elemzése szerint a rabok gyakori álomtémái közé tartoztak a hatalmas adag ételek, a családtagok, a szökés, valamint a tétlenség elviselhetetlen érzése
...meglepő módon a háborús helyzet ellenére az álmok jobban emlékeztetnek a börtönben élők anyagaira, mint a harci traumát elszenvedett katonák éjszakai képélményeire
...az eltérés valószínűleg annak köszönhető, hogy ezeket a férfiakat a háború korai szakaszában fogták el, így nem volt részük sok közelharcban (sőt, többen az első ütközetük során estek rabságba)

...a részletes tartalomelemzés során további érdekes különbségekre derült fény a foglyok álmai és a kontrollcsoportként használt populáció tematikája között:
...a fogságban élő katonák álmaiban az átlagosnál kevesebb női szereplő, barát és állatfigura bukkant fel
...ugyanakkor a normál populációhoz képest több férfi szereplővel, családtaggal és halott személlyel álmodtak a rabok
...a szokásosnál kevesebb arányú volt az álmokban az agresszió, a barátkozás, a szexualitás és a törekvés (valamilyen cél felé)
...amikor mégis agresszív tartalommal álmodtak a katonák, az gyakran szélsőséges és valóságos jelenetekben fogalmazódott meg: erőszak a csatatéren, lövöldözés, késelés, gyilkolás - miközben az átlagosnak számító férfi álmokban az agresszió általában veszekedésben, inzultálásban és lökdösődésben fejeződik ki
...az erotikus álmokra is hatással volt az elzártság: a szexualitás tárgyaiként általában távoli, elérhetetlen nők - például egy tiszt felesége vagy egy úrihölgy - jelentek meg a cselekményben
...a szökéssel kapcsolatos álmok mintha kétféle viszonyulásról árulkodnának: mintha a menekülés egyrészt sürgető kötelesség lenne, másrészt viszont veszélyes és ráadásul értelmetlen, hiszen a háború nem tarthat sokáig

Gyökössy Endre az álmokban megjelenő állatokról...


Kép forrása: itt
    "Álmainkban megjelenő állataink valóban mindig a mi állataink. Ösztöneink állatképekre bontva. Ösztönéletünk irányát, minőségét, erősségét jelzik.
    A ló a megfékezett, a megszelídített ösztönt: De ha sok ló rohan felénk vagy ránk, az elszabaduló ösztönt, az alig fékezhetőt is jelenti...
    A kutya a kedves, hű barát, ha álmunkban megjelenik, és ha nem hétköznapi, felületi álom, azt is jelentheti, hogy jó viszonyban vagyunk tudatalattinkkal.
    Rágcsálók megjelenése álomban azt jelenti, hogy valaki 'rág' az egészségünkön. Alkoholisták gyakran álmodnak egerekkel, sőt egér-tornyokkal.
    Ha madár jelenik meg álmunkban, szellemünk lendületét jellemzi. Tudunk-e szárnyalni? Magasan-e, alacsonyan-e? Fehéren vagy feketén? Vagy éppen gubbasztunk borzolt tollakkal egy kopár fa tetején? Egy lelőtt madár szellemi letörést jelezhet.
    Bogarak, rovarok megjelenése álmainkban a vegetatív idegrendszer zavarait jelezheti.
    Jellegzetes álmok az utazási álmok. Vannak, akik gyakran futnak vonat, villamos vagy valamilyen jármű után és mindig lemaradnak. Rendszerint egy konkrét élethelyzetről, valóságos lemaradásról tudósítanak ezek az álmok."

/Dr. Gyökössy Endre: Isten elfelejtett nyelve, az álom/

Colette Calascione: Dream of the Hungry Ghost (2003)

Kép forrása: itt

Álomszimbólumok: tűz


Kép forrása: Flickr
  • hagyományosan a szenvedély, az életerő, továbbá az átalakulás (például a megtisztulás vagy a bűnhődés) jelképe; maszkulin, szoláris, aktív őselem
  • kettős természetű szimbólum: hatalmas energiája a teremtés, valamint a biztonság, a védelem szolgálatába állítható, ugyanakkor fékezhetetlen, megsemmisítő pusztítást is eredményezhet (pszichés energiáinkhoz vagy indulatainkhoz hasonlóan)
  • a szikra, a tűzgyújtás aktusa az élet kezdetének, a tudat ébredésének kifejeződése lehet, míg az elalvó láng a halál pillanatát, öntudatunk megszűnését jelképezheti - pszichológiai értelemben ez nem feltétlenül a konkrét születést és elmúlást jelenti, hanem inkább egy fontos belső átrendeződést, ahol a tudat megváltozott szerepe mutatkozik meg a tudattalannal szemben
  • a mitológiákban isteni eredetű őselem, így a transzcendens élményeket gyakran tűzjelenségek kísérik - ez az aspektus vallásos ihletet, megvilágosodást, intuíciót, hatalmas szellemi erőt (tudást, bölcsességet) tükrözhet, amelyben elporlad a korábbi személyiség és új ember születik
  • a fény mellett a hő forrása: felfokozott érzelmeinkhez hasonlóan a harag vagy akár az emocionális, erotikus megszállottság fékezhetetlen erejének veszélyeit hordozhatja, ugyanakkor megszelídítve nélkülözhetetlen melegségét nyújtja szívünknek és otthonunknak (kapcsolataink testi, lelki, érzelmi összetevőihez egyaránt elengedhetetlen)
  • álmainkban a tűz felbukkanása és a helyzethez való viszonyunk utalhat aktuálisan jelenlévő és/vagy a tudattalanba szorult érzelmeink okára, központjára, kiterjedésére, hatásaira, továbbá az emocionális kontroll képességére vagy annak hiányára - érzelmeink régóta vágyott melegséget hoznak vagy esetleg romboló formában mutatkoznak meg? a fény (a tudás, a szellemi képességek) vagy a hő (az emóciók, indulatok) hangsúlyosabbak? mi az, amit a tűz elégetett, milyen szerepet játszott az életünkben és mi változik a hiányától? túlzottan rettegünk a lobogástól vagy éppen ellenkezőleg, felelőtlenül szítjuk a tüzet? melyik személyiségvonásunkat képviselheti az az alak, aki kapcsolatban áll a tűzzel? stb.
  • pusztító aspektusának szorongást keltő, ijesztő oldala mellett lehetséges pozitív értelme abból fakad, hogy a pszichológiai átalakulás együtt jár a szenvedés felvállalásával, a fájdalmas felismerésekkel, mindemellett hatalmas libidót (mint életerő), kreatív energiákat szabadít fel - a tűz ereje így a személyiség fejlődését, a múlt eltörlésével a jövő új útjai felé nyitást hozhatja
  • mint őselem, természetünk legmélyebb (vagy legmagasabb) rétegeit szimbolizálhatja, így a tűzzel kapcsolatos álmok olyan jelenlegi belső folyamatokra és élethelyzetekre utalhatnak, amelyek alapvető fontosságúak személyiségünk, és így további sorsunk alakulásának szempontjából (akár figyelmeztetést is jelenthetnek, mint a jelzőtüzek)

Álomszimbólumok: alagút


Kép forrása: Flickr
  • az átalakulás élményének, egy nehéz átmeneti időszaknak vagy a változás igényének szimbóluma - olyan élethelyzet tükre lehet, amelyet nem értünk eléggé, ugyanakkor érzelmileg erőteljes hatással bír, és amit ezért nyomasztónak élhetünk meg, küszködve a továbbhaladással
  • a szűk, sötét és/vagy végeláthatatlanul hosszú alagútban való haladás az álomban visszavezethet egészen a születéssel kapcsolatos tudattalan emlékeinkig: aktuális problémáink lehet, hogy előhívták életünk első, alapvető szorongásos helyzetének emlékét, esetleg összecsengenek egy múltban átélt, feldolgozatlan traumával
  • testi viszonylatban a női szülőcsatorna (vagy behatolás esetén a vagina) jelképe lehet, ugyanakkor a hosszú, kanyargós alagút tükrözheti bélrendszerünk állapotát, az emésztés szakaszait is
  • mint átjáró, minden nagy változással - köztük a legnagyobbal, a halállal is - kapcsolatba hozható; az átmenet megtapasztalása pszichológiai szempontból hasonló élményeket takarhat: egy korábbi állapot már nem tartható tovább, ugyanakkor kevés lehetőség (szűk tér) adódik a továbbhaladásra, amely ráadásul egy új, talán még ismeretlen helyre vezet
  • a sötét és csőszerű helyszín azt is jelezheti, hogy lelkünk tudattalan területére keveredtünk, ahol a tudat beszűkül (regresszió) és saját félelmetes vagy elutasított belső tartalmainkkal találkozhatunk (amelyek megismerése és integrációja lehet akár az álom célja)
  • utalhat egy akadályokkal teli nappali szituációban a biztonság és a gondoskodás iránti fokozott igényünkre - egyéniségünktől függően mindez megerősíthet abban, hogy külső támogatásra van szükségünk vagy éppen ellenkezőleg, biztathat saját erőforrásaink felismerésére és az önmagunkkal való odaadóbb törődésre
  • az álom története mutathatja meg, hogy még befelé tartunk az alagútba vagy már kifelé haladunk a nehéz életszakaszból, esetleg éppen rettenetesen eltévedünk és minden összekuszálódik vagy titkos, felfedezetlen útra bukkanunk, netalántán kilátástalanul és egyre fáradtabban bolyongunk vagy megkönnyebbülve átjutunk egy másik helyre, ahol újra világosság és nyugalom van - mindebből és az álom további cselekményeiből (például segítő és hátráltató személyek, eszközök) kiderülhet, hogyan érzünk aktuálisan a nehézségekkel való megküzdéssel kapcsolatban
  • az alagút jellegéből következtethetünk problémáink jellemzőire: gyalogosan haladva egy 'emberléptékű' alagútban valószínűleg intraperszonális változáson megyünk keresztül, amelyet belső konfliktusok szegélyeznek; autóval haladva más szereplőket is érinthetnek gondjaink, közvetlen környezetünkkel együtt élhetünk át nehézségeket, miközben új életcéljaink felé haladunk; tömegközlekedéssel ugyanakkor valamely mindenki mást is érintő, kollektív emberi állapotban osztozunk és tágabb értelemben vett céljainkkal, az élet 'nagy' kérdéseivel küszködhetünk
  • a fény, amit szeretnénk (újra) elérni, pszichológiai értelemben nem más, mint a tudat magasabb szintre emelése, a képesség, hogy tisztán lássunk, sőt új felismerésekben legyen részünk, ezáltal végre áttekinthessük életünket, megértsük önmagunkat, a szorongás helyét pedig átvegye a biztonság és a remény